Po raz kolejny zapraszam do Cafe Museum, czyli wirtualnej kawiarni muzealnej, gdzie dyskutujemy na różne tematy związane ze sztuką.

Punktem wyjścia do każdego odcinka są pytania słuchaczek i słuchaczy. Tym razem pytanie brzmiało tak:
Co właściwie skradziono z Luwru w październiku 2025 roku? Dlaczego była to biżuteria a nie np. jakiś obraz?
Przyglądam więc się bliżej słynnemu skokowi na Luwr. Nie analizuję jednak krok po kroku samego napadu – tym wystarczająco emocjonowano się już w mediach. Zamiast tego koncentruję się na skradzionych klejnotach i ich historii. Dzielę się też dwiema najpopularniejszymi teoriami tłumaczącymi, dlaczego to właśnie one stały się celem włamywaczy.
Jeśli i Ty masz ochotę mnie o coś zapytać i włączyć się do rozmowy, napisz do mnie na adres joanna@przedobrazem.pl albo odezwij się na Facebooku lub Instagramie.
Seria Café Museum powstaje dzięki wsparciu moich Patronek i Patronów w serwisie Patronite. Jeśli chcesz do nich dołączyć, zapraszam tutaj.
W ramach podziękowania możesz liczyć na szereg bonusów, między innymi dostęp do dodatkowych odcinków podcastu, w których wspólnie uczymy się bardziej uważnego patrzenia na obrazy.





Muzyka wykorzystana w odcinku pochodzi ze strony Epidemic Sounds.
