Muzeum Pergamońskie – remont potrwa aż do 2037 roku

Muzeum Pergamońskie w Berlinie od dłuższego czasu udostępniało wyłącznie część swoich zbiorów ze względu na przedłużający się remont północnego i centralnego skrzydła. 23 października 2023 roku obiekt zamknął się jednak na dobre, ponieważ pozostałe części budynku również wymagają gruntownej modernizacji. Prace ostatecznie mają zakończyć się dopiero w 2037 roku. 

Z czego słynie Muzeum Pergamońskie?

Największym skarbem Muzeum Pergamońskiego jest Ołtarz Zeusa, nazywany również Ołtarzem Pergamońskim. To monumentalna, antyczna budowla dekorowana imponującym fryzem rzeźbiarskim przedstawiającym walkę bogów olimpijskich z tytanami. Pod dachem muzeum zrekonstruowano niemal całą budowlę, która oryginalnie znajdowała się w zachodniej Turcji.

Nie mniej imponującym eksponatem jest Brama Isztar. Jej budowę zlecił sam Nabuchodonozor II. Niebieskie mury miały być dowodem jego potęgi i sposobem na przypodobanie się bogom. Zarówno bramę, jak i prowadzącą do niej drogę procesyjną zdobią wizerunki zwierząt powiązanych z babilońskimi wierzeniami . 

Więcej informacji o Bramie Isztar znajdziesz w trzecim odcinku sezonu poświęconego Wyspie Muzeów. Podcast został zaprojektowany tak, aby można było wygodnie go słuchać na miejscu w muzeum, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z nim w domu, pociągu czy samochodzie i tym sposobem wirtualnie zwiedzić berlińską Wyspę Muzeów.

W Pergamonmuseum można było także podziwiać fasadę bramy targowej z Miletu, fasadę pałacu Mszata i wiele innych starożytności. Część gmachu została także przeznaczona na Muzeum Sztuki Islamu.

Dlaczego remont Muzeum Pergamońskiego będzie trwać tak długo?

Choć kolekcja Muzeum Pergamońskiego jest oszałamiająca, sam budynek nie jest w najlepszym stanie – brakuje w nim nawet klimatyzacji. Konieczny jest gruntowny remont, ale nie da się ukończyć w ciągu dwóch czy trzech lat. Mówimy w końcu o niemal stuletnim budynku, który jest domem dla jeszcze starszych, prehistorycznych budowli. Prace budowlane w takich warunkach wymagają ogromnej ostrożności. 

Na szczęście nie całe muzeum będzie nieczynne przez najbliższych kilkanaście lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2027 roku zostanie udostępniona część północna i centralna. Bramę Isztar ponownie zobaczymy jednak, dopiero w 2037 roku, gdy remont Muzeum Pergamońskiego definitywnie się zakończy. 

Muzeum Pergamońskie przed remontem w 2022 roku

Historyczka sztuki, copywriterka i storytellerka. Od lat zaprzyjaźniona z klawiaturą. Mikrofon dopiero oswaja, ale czuje, że i ta znajomość ma przyszłość.

Dołącz do dyskusji

Further reading

Randka w muzeum? Choćby zaraz!

Ostatnimi czasy muzea skutecznie odczarowują swój przykurzony wizerunek, ale mimo to randka w muzeum nie jest czymś, co dla większości brzmi jak...