Shows

Galeria Nowych Mistrzów w Dreźnie (Galerie Neue Meister) prezentuje dzieła malarstwa i rzeźby od romantyzmu po XXI wiek. Można tu podziwiać prace niemieckich romantyków (w tym liczną kolekcję obrazów Caspara Davida Friedricha), czołowych francuskich impresjonistów, niemieckich ekspresjonistów oraz artystów tworzących współcześnie. Posłuchaj lub poczytaj o wybranych dziełach z kolekcji.

Luwr to największe muzeum świata, więc nic dziwnego, że praktycznie każdy się w nim gubi – z moją pomocą możesz tego uniknąć. Przygotowałam krótką trasę zwiedzania muzeum. Łącznie będzie to 9 przystanków – żaden nie jest obowiązkowy, ale pamiętaj, że dzieła sztuki ułożone są w takiej kolejności, abyś nie musiał bezsensownie biegać z góry na dół. Nagrania mają łącznie około 90 minut.

Musée d'Orsay znane jest przede wszystkim z ogromnej kolekcji dzieł francuskich impresjonistów, ale prezentowane są tam również prace innych dziewiętnastowiecznych twórców. Są w wśród nich nawet polscy artyści! Ciekawy/a? W takim razie zapraszam na wspólny spacer po Musée d'Orsay!

Muzea Watykańskie to obowiązkowy element większości wycieczek do Rzymu, jednak jak większość dużych muzeów potrafią przytłoczyć ogromną ilością arcydzieł. Nasz wirtualny spacer będzie jednak inny - spokojny, bezstresowy oraz pełen fascynujących historii. Jak zwykle zatrzymujemy się w 9 miejscach - po drodze czekają na Was opowieści o artystach walczących z licznymi przeciwnościami losu, papieskich intrygach, a nawet o kawie!

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie mieści się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. To właśnie tutaj prezentowane są "Wiejskie chaty pośród drzew", czyli jedyny obraz Vincenta van Gogha w Polsce. Od 2020 roku Muzeum opiekuje się Kolekcją Zbigniewa i Janiny Porczyńskich.

To właśnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku prezentowany jest tryptyk Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga – jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce. Nie jest to jednak jedyny powód, aby odwiedzić to miejsce. Przekonaj się, jakie kryją się tam skarby i posłuchaj poświęconych im odcinków podcastu.

Co powiesz na okolicznościową, walentynkową wycieczkę po Muzeum Narodowym w Warszawie? W MNW znajduje się wiele dzieł sztuki, o których warto byłoby opowiedzieć tego dnia. Wybrałam spośród z nich cztery. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka każdemu towarzyszy miłosna historia.

Czy wiesz, skąd wzięła się tradycja wręczania prezentów na Boże Narodzenie? Albo dlaczego zostawia nam je pod choinką święty Mikołaj? Na te inne pytania odpowiadam w odcinkach świątecznych. Punktem wyjścia do opowieści jak zwykle są obrazy.

 

 

Rijksmuseum w Amsterdamie odwiedza się przede wszystkim dla Rembrandta i Vermeera. Kolekcja jest jednak znacznie bardziej obszerna. Poza dziełami holenderskich starych mistrzów natkniecie się tam na domki dla lalek, modele statków a nawet autoportret Vincenta van Gogha.

Wyspa Muzeów w Berlinie to jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie. Nie dziwi mnie więc, jeśli nie wiesz, od czego zacząć jej zwiedzanie. W podcaście znajdziesz wiele wskazówek odnośnie tego, na jakie eksponaty warto zwrócić szczególną uwagę. Opowiadam też o historii i oryginalnej koncepcji tego miejsca.